Wprowadzenie do pieniądza cyfrowego: Kryptowaluty

Cyfrowe pieniądze przeszły długą drogę od lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to naukowcy eksperymentowali z różnymi sposobami stworzenia systemu cyfrowej gotówki. Pierwsze prawdziwe wdrożenie cyfrowej gotówki pojawiło się w postaci Bitcoina w 2009 roku. Od tego czasu kryptowaluty rozwinęły się w nową klasę aktywów, z której korzystają miliony ludzi na całym świecie. Jednak cyfrowy pieniądz jest wciąż w powijakach. Nadal jest dużo miejsca na innowacje i nowe pomysły, które mogą jeszcze bardziej zakłócić branżę finansową.

Ripple, token, który chce zmienić finanse

Ripple jest interesującą kryptowalutą. Nie jest to zdecentralizowana sieć. Jest to raczej scentralizowana sieć, która wykorzystuje technologię blockchain do przekazywania środków i dokonywania płatności. Został zaprojektowany w celu ułatwienia płatności transgranicznych między bankami.

Ripple został przyjęty przez coraz większą liczbę banków i instytucji finansowych. Ta adopcja wynika ze zdolności Ripple do ułatwienia natychmiastowych, tanich płatności transgranicznych. Zalety Ripple w porównaniu z Bitcoinem i Ethereum polegają na tym, że jest on tani i szybki w użyciu.

Może przetwarzać 1500 transakcji na sekundę - w porównaniu z trzema transakcjami na sekundę w przypadku Bitcoina i 20 w przypadku Ethereum. Ripple jest również scentralizowany. Jest to główny minus, jak omówimy w dalszej części artykułu. # # Bitcoin, matka wszystkich monet Bitcoin jest oryginalną kryptowalutą. To ona rozruszała cały ruch i pozostaje najbardziej wartościową i szeroko stosowaną kryptowalutą na świecie.

Droga do przodu: zdecentralizowane giełdy i DAO

Giełdy są centralnym elementem przestrzeni kryptowalutowej i odpowiadają za większość wolumenu handlowego. W rzeczywistości stanowią pojedynczy punkt awarii i same mogą manipulować cenami poprzez zwiększanie lub zmniejszanie podaży par handlowych. Rozwiązaniem tego problemu są zdecentralizowane giełdy (DEX). DEX to sieć peer-to-peer, która nie polega na stronie trzeciej w zakresie przechowywania funduszy. Jest to rynek, na którym kupujący i sprzedający handlują bezpośrednio ze sobą i realizują swoje transakcje poza łańcuchem.

Pojawienie się technologii blockchain pozwala nam tworzyć zdecentralizowane organizacje zwane zdecentralizowanymi autonomicznymi organizacjami lub DAO. Są to organizacje, które nie wymagają centralnego organu do działania i mają wbudowaną przejrzystość i zaufanie. Na przykład, DAO może zostać stworzone w celu zarządzania finansowaniem dla konkretnego projektu. Wszystkie inwestycje i wydatki mogą być dokonywane za pośrednictwem blockchain.